PASTA SÜSLEMELERİ

0
pastasuslemesanati

pastasuslemesanati

Pasta; tadıyla, görünümüyle insanların kendisinden geçmesini sağlamaktadır. Pastaya dayanamayan, görünce hemen yemek isteyen, pastasız duramayan, görünümü ve tadından aldığı hazdan ötürü bir dilim pasta için Fizana giden pek çok insan vardır. Sizde onlardan biri misiniz?

Pasta yapmak zor ve zahmetli bir iştir. Bu zorluğun büyük bir kısmı sabır ve uğraş gerektiren pasta süslemeden gelmektedir. Ama korkmayın bir o kadar da eğlencelidir ve sonucu görmeye değer olur. İnsanların kişisel tercihlerine göre birçok çeşit pasta yapılmaktadır. Düğün pastaları, doğum günü pastaları, canım bugün tatlı istedi pastaları… Bu pastaların süslenmesi ince ayrıntı istemektedir. Pasta süslemelerinde kullanılan mumlar, meşaleler, çam ağacı, kız ve erkek çocuklara uygun oyuncak setleri, hayvanlar, yeşillikler başlıca pastalar üzerinde yapılan süslemelerdir. Bunlar dışında pasta süslemeleri için ayrıca çilek, frambuaz, muz, şeftali gibi meyve çeşitleri, çikolata, Hindistan cevizi, kakao, jöle, damla çikolata da kullanılmaktadır. Yaratıcılınıza ve elinizdeki malzemelere bağlı olarak sonsuz alternatifiniz olabilir. Pasta süslemeleri yapılırken üzerine bir kâğıt şemsiye takıldı veya bir figür konduysa o yenmez ancak o günün anısına saklanabilecek bir malzeme olacaktır. Ama bunlar marzipandan veya şeker hamurundan yapıldıysa yenilebilir.

pasta süslemesi
Pasta süslemesi için biraz yaratıcılık, biraz sevgi, biraz sabır ve tabii ki şekillendirme malzemelerine ihtiyacımız vardır. Krema tüpleri ile çiçek bahçelerinden, kaligrafik yazılara, çocuk oyuncaklarından, muazzam tablolara kadar pek çok şeyi resmedebilir, şekillendirebilirsiniz. Dişli duylar kullanarak pasta süslemenize üç boyutlu görünümler verebilirsiniz. Şeker hamurları ile evler, arabalar, oyuncaklar yapıp minik çocuğunuzu çok sevindirecek pasta süslemeleri yapılabilir.
Marzipan, un haline getirilmiş badem, pudra şekeri, su ve badem yağı karışımından yapılır ve pasta kaplamasında ve pasta süslemesinde sıklıkla kullanılan bir alternatiftir. Pastanızın üzerine koymak için çikolatadan yapacağınız pasta süslemelerinin içine dolgu malzemesi olarak kullandığınızda ise inanamayacağınız güzellikte tatlar elde etmiş olacaksınız.
Pudra şekeri, limon suyu, yumurta ve tereyağı gibi her birimizin evinde bulunabilecek malzemelerden şeker hamuru yaparak kendi hayalinizdeki veya sevdiklerinizin istediği her şekli pastanıza aktarabilirsiniz. Bunun için el marifetinizi kullanabileceğiniz gibi kelebek, çiçek, kalp, minik ayıcıklar, filler yapabileceğiniz kalıplar da mevcuttur.
Pastamızın pandispanyası, ara dolgusu ve malzemesi hazır mı? Hadi sıvama standına alıp Pastanızı süslemeye başlayın!
Minik yavrunuz için, fil kalıbına eriterek dökeceğiniz çikolatanın içine Marzipan dolgusu yapıp, etrafına şeker hamurundan bir orman mı yapsak? Sevgilimiz için minik kalplerle süslenmiş bir pasta mı? Yoksa kardeşimizin doğum günü için yapacağımız pastayı eğlenceli bir futbol sahasına çevirip, üzerine kaligrafik harflerle doğum günün kutlu olsun mu yazsak?
Onlarca malzeme, yüzlerce çeşit, binlerce fikir, hayaliniz ve siz baş başasınız. Kocaman bir pasta süsleme dünyası hemen yanı başınızda. Pasta süslemenin sonsuzluğunda kendinizi kaybetmemeye dikkat edin!

Yorum Yok

Comments are closed.